Ybl öröksége
Ybl Miklós öröksége - dokumentumfilm
52 perces építészeti dokumentumfilm
"A filmes alkotóközösségünk célja a film elkészítésével az volt, hogy az Ybl-Bicentenárium évében, a filmes eszköztár segítségével bemutassuk az Ybl Miklós által készített épületek jelentős részét (nagyságrendileg 50-100 épületből hozzávetőlegesen 35-40 forgatási helyszín), alkotásait megismertessük az építész és a szakmán kívüli közönséggel egyaránt. A film végigkíséri Ybl életútját, közben kibontva, hogy hogyan is válhatott Ybl idővel a magyar építészet origójává. A koncepció része: rávilágítani munkásságának aktualitásaira is - mennyire is korszerűek ma az egykori építészeti kísérletei, hogyan alakult a város az általa tervezett építmények környezetében, mit jelent a mai kor emberének, építészeinek és építész-hallgatóinak (a SZIE-YMÉK diákjait is szerepeltetve) ez az Ybl-örökség? A filmben megszólaltak a kor szellemi és művészeti irányzatait elemző szakértők, művészettörténészek, építészek (pl. Farbaky Péter a BTM Kiscelli Múzeum igazgatójaként, Ritoók Pál az Építészeti Múzeum munkatársaként; Paszternák István a Forster központ létesítményvezetője a védett épületek kapcsán; Winkler Barnabás a MÉSZ elnökségi tagjaként a szakmaképviseletről és a (posztumusz) Ybl-díjakról; Szmodits Júlia az Ybl Egyesület alapítójakét, Dévényi Tamás pedig az Ybl Miklós Építéstudományi Kar tanára, valamint az Ybl-épületek rekonstrukcióinak tervezőjeként (Várkert Bazár, Rác Fürdő)). A dokumentumfilm - más szakirodalom feldolgozása mellett - "Gerle János: Ybl Miklós építész 1814-1891" című könyvén alapul.
További tervünk, hogy a film (nemzetközi) építészeti fesztiválokon is vetítésre kerüljön, ezért a filmben szereplő szövegek angol fordítást kaptak.
Ezen túl - részben már meg is valósult - cél hazai televíziós csatornákon való vetítése is: országos vetítésére az M1-en várhatóan 2014. augusztus 20-án kerül sor.
A film része lett annak a 10 helyszínes vándor-kiállításnak is, ami az Ybl-Bicentenárium alkalmából a Várkertbazárból indítottak el. A kiállítás, így a film ilyen jellegű bemutatásának első helyszíne Eger volt, az év végén pedig - további nyolc vidéki helyszín után – majd ismét Budapesten mutatják be (melynek egyik potenciális helyszíne lehet a SZIE YMÉK is).
A film további hasznosulása, hogy - a tervek szerint – hurokfilmként állandó nyári vetítésre kerül a turisták által előszeretettel látogatott FUGA Budapesti Építészeti Központban is. "
Csontos Györgyi DLA
SZIE YMÉK adjunktus,
a film rendezője
Rendező - szerkesztő:
Csontos Györgyi
Rendező munkatársa - utómunka:
Novák Lajos
Operatőrök:
Danyi Balázs
Novák Lajos
Novák Péter
Pásztor Bence
Szabó Imre
Tóth Gábor
Zene:
Mócsai Tamás
Vándor Béla
Arculat:
Danyi Balázs
Pásztor Bence
Szakértők:
Csontos János
Farbaky Péter
Hidvégi Violetta
Ritoók Pál
Narrátor:
Szalóczy Pál
Támogató:
Nemzeti Kulturális Alap
Külön köszönet:
Budapest Főváros Levéltára
Forster Központ - Magyar ÉpítészetI Múzeum
Magyar Nemzeti Digitális Archívum
Köszönet:
fehérvárcsurgói és és fóti kastély tulajdonosai
Limes Model
Szent István Bazilika
SZIE Ybl Miklós Építéstudományi Kar
Ybl Egyesület
HOLD’72 - MIXA Stúdió, 2014